Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Beni Takip Edin:

30 Yıl, 30 Ders

27 Mart itibariyle bu hayatta 30. yılıma girmiş bulunuyorum. O kritik yaş eşiği tokat gibi yüzüme çarpınca acısı bir süre yanağımda sızlasa da bu yaşıma tırnaklarımla kazıya kazıya geldiğim için hiç yaşıma nankörlük edemeyeceğim. Onun yerine biraz geriye dönüp baktım ve bunca yıl neler öğrenmişim bir araya topladım. Eğer hayat bilgisayar oyunlarındaki gibi olsaydı ve ölüp yeniden dirilince onca yıl edindiğim her şey artifact box gibi bir kutuda dursaydı, bunlar benim muhteşem ganimetlerim olurdu.
1.Herkesle her şeyi paylaşma.
Bunu öğrenene kadar göbeğim çatladı, ne yalan söyleyeyim. Herkese her şeyi anlatma işte. Çoğu hayatında olanlara senin kadar sevinmiyor, bazıları sadece dedikodu arıyor, bazıları ondan iyi durumda olmadığından emin olmak için sorguluyor, bazıları ileride koz olarak kullanmak için dinliyor. Kime ne anlattığına dikkat et.
2. Sınırlarını çiz ve koru.
İnsanların sana nasıl davranacaklarını, nelere tahammül edip/etmeyeceğini göstererek sen belirliyorsun. O yüzden sınırlarını dikkatlice çiz ve kendine olan saygını yitirmemek için bu sınırları çiğnetme. Kimin seni nasıl sömürdüğüne ve manipüle ettiğine dikkat et, izin verme.
3. Kendine öncelik tanı.
Aslında bu hayatta sadece kendinden sorumlusun. O yüzden aşırı vericiliği, fedakarlığı bir kenara bırak. Önce kendin için yaşa, önce SEN ne istiyorsun ona bak.
4. Enerjini temiz tut.
Kendini enerjini kirleten her şeyden arındırmaya odaklan. Kin, nefret, kıskançlık, öfke.. Bunlardan temizlenebilmek için egonla savaş. Zor değil çünkü herkesin özü buna dönmeye meyilli aslında.
5. Çevreni iyi seç.
Enerjisini sevmediğin, negatif, seni sömüren, aşağı çeken insanlardan uzak dur. Onları hayatından sonsuza kadar çıkar. Zaten sen kendi frekansını yükselttiğinde ister istemez bu insanlardan uzaklaşıyor olacaksın. Sonra yerlerine seni yükselten, iyi hissettiren, hayata olumlu bakan, neşeli insanları yerleştir.
6. Bazen hiçbir şey istediğin gibi gitmez, panikleme.
Başına gelen her şeyin geçici olduğunu bil. Hikayen burada sonlanmış değil. Sadece nefes almaya devam et ve bekle. Her şey eninde sonunda değişecek.
7. Elindekilere tutunma.
Hayatındaki hiçbir şeye o olmazsa tüm mutluluk kaynağını kaybedermişsin gibi tutunma. Öyle değil. Her şeyin yeri doldurulabilir ve her zaman daha iyisi olabilir.
8. İçgüdülerine, içgörülerine güven.
Kendine haksızlık etme, aslında içten içe hep neyin doğru neyin yanlış olduğunu biliyorsun. İçindeki cılız sesi susturma, dinle. Seni asla yanıltmaz.
9. Hayatının farkına var, şükret.
Nelere sahipsin, ne durumdasın iyi bak. Ve sahip olduğun her şey için şükret.
10. Nelerin üstesinden geldiğinin farkına var. 
Çünkü sen de az şey atlatmadın, hakkını ver. Ara sıra kendine dolu dolu “helal olsun” de, takdir et.
11. Değişmekten korkma.
Direnme. Değişim hayatın işleyişinin en temel parçası. Hücrelerin bile her gün yenileniyor; saçların tırnakların uzuyor, sen gelişiyorsun! Kabuk değiştirmeye, yenilenmeye, değişmeye izin ver. Olan ne olursa hayrına olacak.
12. Hak ettiğinden daha azına razı olma. 
Neyi hak ettiğini biliyorsun, onu talep etmende bir yanlış yok. Sana böyle hissettirmelerine izin verme.
13. Kendine iyi davran.
Öyle çok yüklenme kendine. Canım sağolsun demeyi bil. Kendine iyi davran, hırpalama, kendini sev işte. Birtanesin.
14. Kimseyi değiştiremezsin ve kimse için değişmemelisin. 
Bozuk olanı onarmak senin görevin değil. Belki aslında sana göre bozuk olan başkası için hiç de öyle değil. O yüzden insanları değiştirmeye çalışmayı bırak. Birini olduğu haliyle, kusurlarıyla sevebiliyor olmak o kadar muhteşem bir his ki, kendi bundan mahrum etme. Ve başkası için değişerek bu duyguyu onun da deneyimlemesini elinden alma.
15. Dünyaya neyi gerçekleştirmek için geldiğini aramaya devam et. 
Biraz kafanı bunlara ver. Neden burada olduğunu, neden yaşadığını sorgula. Bulamasan da arıyor olmak insanın hayatını en anlamlı kılan şey.
16. Anksiyeteye yenik düşme.
Çünkü o hayatını kemiren lanet olasıca bir his. Kaygıya yenik düşme, seni yönetmesine izin verme. İpleri elinde tut ve sana iyi gelen şeylere odaklan. İyi gidiyorsun.
17. Kendine yatırım yap.
Daha iyi hissedebilmek için ne yapman gerektiğini hissediyorsan onu yap. Spora git, sağlıklı beslen, iyi uyu, seminerlere eğitimlere katıl, vizyonunu genişlet.
18. Ne zaman gitmen gerektiğini bil. 
Her an gidecekmişsin gibi kapı eşiğinde durma, hiç gitmeyecekmişsin gibi de yayılıp oturma. Birinin hayatından ne zaman çıkacağını, kimi hayatından ne zaman çıkaracağını iyi öğren. Mutlu olmadığın, yeterince sevildiğini hissetmediğin adamın yanında ASLA durma.
19. Neye kızdığına/incindiğine dikkat et.
Çünkü seni öfkelendiren, inciten her şey içinde bir yaraya dokunduğu için sana bunu hissettirir. Bu yaraları bulmaya ve iyileştirmeye odaklan. Gerisini sonra halledersin.
20. Ağzından çıkanları farkındalıkla seç. 
Ağzından çıkan her cümle hayatla ve insanlarla yaptığın yeni bir anlaşma demek. Sözlerine dikkat et, olumsuz yargılarla şansını kilitleme. Beynini bu konuda eğit.
21. Kimsenin seni mutlu etmesini bekleme.
Kendi mutluluğundan sadece sen sorumlusun, kimse bunu senin yerine yapamaz. Ve sen de kimse için yapamazsın. Tek başına mutlu ve tatmin edici bir yaşam kurabildiğinde, hayatına giren insanlar sadece keyfine keyif katabilir; senden bir şey eksiltemez.
22. Başkalarını suçlamayı bırak. 
Böyle yaparak kolaya kaçtığını bil. Mesele kim neyi neden yaptı değil, senin buna neden izin verdiğindir aslında.
23. Şikayet etme.
Çünkü şikayet ederek kendine işkence edersin sadece. Şu an yapabileceğin ne varsa onu yap, şikayet ederek enerjini tüketme.
24. Hayatının hep daha iyiye gittiğine inan.
Geriye dön ve bak. Başına ne gelirse gelsin hayatın hep daha iyiye doğru gelişiyor. Büyük planı görebildiğinde hayatın sana getirdikleriyle başa çıkman daha kolaylaşacak.
25. Ruhunu besle.
Ruhunun dinlenmeye, arınmaya, beslenmeye ihtiyacı var. Maneviyatını geliştir, şükret, zikret, olumlama yap, kendini dinle.
26. Öğrenmeye devam et.
Her şeyi de sen bilmiyorsun, öğrenmeye devam et. İnsanlara kulak ver ve çok oku. Öğrenecek çok şeyin var.
27. Hiçbir şeye mecbur olmadığını bil.
Ağaç değilsin, olduğun yere kök salmıyorsun. Hiçbir şeye mecbur değilsin, her şeyi değiştirebilirsin. Ne yapmak istiyorsan onu yapmaya çalış.
28. Her zaman pozitif olamayacağını kabullen.
Aksi hallerde kendine yüklenme, bunun doğal olduğunu bil. Ara sıra modunun düşmesinde, ağlamanda, korkmanda utanılacak bir şey yok; buna izin ver ama orada çok oyalanma. Suya düşmek değil, orada kalmaktır insanı boğan.
29. Tatsızlık çıkarmaktan korkma.
Kimsenin huzuru bozulmasın diye kendini zor durumlara maruz bırakma. Evet özünde naif bir insansın ama istersen tırnaklarını da çıkarır, adamı paralarsın. Herkes o ayağını denk alsın 🙂
30. Kendine ait bir hayat kur.
Bugünkü sahip olduğun her şeyi sen yarattın ve istediğin an değiştirecek güce de sahipsin. Tamamıyla mutlu ve tatmin bir yaşam kurana kadar dene, yanıl, değiş, çabala!

Paylaş
Leave a comment
Önceki Yazı Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın