Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Beni Takip Edin:

2016 Kararları

Herkese merhaba!
Birkaç aylık aradan sonra yeniden ve yenilenmiş olarak karşınızdayım. Bu süre zarfında bana ulaşan, mail atan herkese çok çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız!
Öncelikle iyi olduğumu ve tam da olmak istediğim yerde olduğumu bildirmek isterim. 2015 benim için tuhaf bir yıldı; beklenmedik haberler, ve hayat seyrimi değiştiren olaylarla dolu bir yıldı. Ama bilirsiniz, eskiyi yıkmadan yenisi kurulamaz ve yeni olan her şeyin, eskisinden daha iyi olma ihtimali vardır her zaman!
Bu ihtimali değerlendirmek için yepyeni bir yıl var önümüzde. Yılbaşını en çok da bu yüzden severim. Her yeni yıl başlangıcında sıfırlamak, yeniden başlamak ve tam da nasıl olmak istiyorsanız öyle olmak için bir şansınız var. O yüzden bugün biraz kendinize vakit ayırın, biraz düşünün ve yeni yıla ait yeni kararlarınızı verin. Yıl bittiğinde kendinizle gurur duyacağınızdan eminim.
Benim seçtiğim ve size de önerebileceğim kararlara gelince;
1. 2016 defteri edinin.
Kendinize yeni bir defter alın, o defter sizin ilham defteriniz olsun. Öncelikle ilk sayfasına kendiniz için belirlediğiniz 10 hedefi yazın. Hedeflerinizi belirlerken kendinize sadece şu soruyu sorun; şu anki hayatıma ne dahil olsaydı ben gerçekten mutlu olurdum? Başkalarının size empoze ettiği şeyleri bırakın, kendiniz için mantık dahilinde uygun gördüğünüz planları bırakın, sadece kendinize şu anki hayatınıza sizi daha da mutlu edecek neler eklenebilir onları düşünün ve yazın. Ulaşılabilir hedefler koymanız tabi ki motivasyonunuzu arttıracak ve yıl sonunda size bir şeyleri başarmış olmanın gururunu yaşatacaktır.
2. Kendinizde neleri değiştirebilirsiniz düşünün.
Belki aniden sinirlenmelerinizden siz de rahatsızsınız, bu kadar çabuk parlamak istemiyorsunuz. Ya da belki herkese karşı bu kadar toleranslı olabilirken sevgilinize, eşinize, çocuğunuza ya da annenize karşı neden bu kadar öfkeyle davrandığınızı anlayamıyorsunuz. Hayır demeyi bir türlü öğrenemediniz ve günün sonunda herkesin sizin iyi niyetinizi suistimal ettiğini düşünüyorsunuz. Kendi karakterinizle ilgili sizi rahatsız eden neler var? Bunları biraz düşünün. Sonra kendinize seçtiğiniz bir huyunuzu değiştirmek için söz verin. Bir yaştan sonra kendini değiştirmek hiç de kolay değil, biliyorum. Bu yüzden kendinize bir sembol yaratın. Mesela yıl boyunca kolunuzdan çıkarmayacağınız güzel bir bileklik ya da yüzük seçin ve ona bu anlamı yükleyin. Her baktığınızda size verdiğiniz kararı hatırlatsın. Senelerdir sol bileğimde, verdiğim sözle beraber 7 düğüm atarak bağladığım kırmızı ip, benim için insanları yargılamaktan vazgeçmeyi sembolize eder örneğin.
3. Her gün en az 30 dakikayı sadece kendinize ayırın.
Evliyken, çoluk çocuk sahibiyken, çok yoğun çalışıyorken ya da yetiştirecek deli gibi ödeviniz varken bunu yapmak zor gelebilir ama inanın hiç de değil. İsmini meditasyon koymak istemiyorum, ama sadece 30 dakikanızı televizyon, müzik ya da dikkat dağıtıcı bir şey olmadan ve tamamen tek başınıza, kendinizi dinleyerek geçirin. İlk zamanlar bu sessizlik tuhaf gelecek, beyninizin durmadan günlük hayatın streslerini önünüze getirdiğine şahit olacaksınız. İçinizde gün boyu farketmeden taşıdığınız yükleri, öfkeyi, korkuyu ve benzeri hisleri farkedeceksiniz. Zamanla tüm bunlar azalacak ve bir süre sonra kendinizi çok kolay şekilde sakinleştirmeyi öğreneceksiniz. O aşamada beyniniz artık 8-13 Hz frekans aralığındaki alfa dalga boyutuna geçmiş olacak -ki bu frekansla ilgili ayrıntılı yazım daha sonra blogumda olacak.
4. Bir yeteneğinizi keşfedin!
İnsanın kendi kendini keşfetmesi kadar keyifli bir şey daha yok dünyada. Bunca zaman kendinize haksızlık ettiyseniz, artık bunu bir kenara bırakın ve neye yeteneğiniz olabilir ona bir odaklanın. Belki sesinizin güzel olup olmadığını hiç bilemiyordunuz, öğrenin. Ufak tefek karalamalar yapıyorsunuz ama resim yapabileceğinizden emin değilsiniz, deneyin! Belki henüz bilmiyorsunuz ama aslında harika yemekler yapabilirsiniz, gitar çalabilirsiniz ya da çok güçlü bir ikna yeteneğiniz var. Kendi üzerinizde biraz düşünün ve bu yıl hiç bilmediğiniz bir yönünüzü ortaya çıkarın. Yıllardır içeride bir yerde kalmış o elması bulun, tozunu atın ve kullanın!
5. Bazı korkularınızla yüzleşin.
Çoğumuz bilmeyiz ama aslında hayatımızın neredeyse tamamını korkular yönetir. Kaybetme korkusu, terkedilme korkusu, ölüm korkusu, muhtaç olma korkusu, yalnızlık korkusu vs. Bu yıl bir korkunuzu bulun, kabul edin ve onunla yüzleşin. Sadece korkunuzun farkına varmak ve kabullenmek bile bir farkındalık yaratacak ve bilinçaltınıza bağlı olarak verdiğiniz tepkilerde azalmaya yol açacaktır.
Benim 2016’ya ait ilk 5 kararım bunlardı. Çok daha fazlasını 2016 defterime uzun uzun yazdım. Siz de yeni yıl kararlarınızı bu ay bitmeden verin ve yavaş yavaş uygulamaya koyun. Yeni yıl kararlarınızı benimle de paylaşmak isterseniz iletişim kısmından bana yazabilir, buraya yorum bırakabilir ya da facebook sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.
Herkes için yepyeni ve daha hayırlı bir yıl olması dileğiyle….

Paylaş
Leave a comment
Önceki Yazı Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

2 Yorum

 • Yanıtla Zeynep

  İyi olduğunu görmek çok güzel :* , yazı da öyle ama finaller bitmeden uygulamaya koyamıyorum! 🙂

  10 Ocak 2016 at 1:53 am
  • Yanıtla merve özsoy

   Yorumunu okumak da öyle!:)

   15 Ocak 2016 at 10:04 pm

  Bir Yorum Bırakın