Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Beni Takip Edin:

Stresle Başa Çıkma Yolları

72f2f12440de97cf6900b12207f087a9Maalesef bazen sebepli, bazen tamamen sebepsiz yere stres içinde geçirdiğim günlerin sayısı çok. Sanırım bu ilk gençlik yıllarımdan kalma bir şey. Ortaokul ve lisede aşırı çalışkan bir öğrenciydim, deli gibi çalışmama rağmen ertesi gün okula gideceğimi ve sınava gireceğimi düşünmek beni fazlasıyla gererdi. Üniversitede tipik bir mimarlık öğrencisi olarak haftada iki gün proje hocama bir şeyler götürmek zorunda olmak ve dönemde üç kere tüm hocaların karşısında jüriye çıkıp eleştirilmeyi beklemek de tüm günümü stres içinde geçirmeme sebep olurdu. Maalesef bu iş hayatına atılınca da değişmedi. Aynı tasarım süreci kıvranmaları, hiç bitmeyen yetişmesi gereken acil çizimler, hep kısa zamanda çok iş yapmaya ve hatasız olmaya çalışmak beni hala strese sokuyor. Çoğu zaman Pazar günleri öğleden sonramı kalp ritmim bozulmuş şekilde geçiriyorum çünkü ertesi gün beni bekleyen iş yığınını ve aşırı gergin bir ortamı aklımdan çıkaramıyorum. Bir çok kişinin de benimle aynı dertten muzdarip olduğundan eminim. Bu yüzden bugün bana iyi gelen, rutin bir şekilde yaptığımda stres seviyemi ciddi derecede azaltan, günümü keyifle geçirmemi sağlayan şeyleri paylaşmak istiyorum sizinle.
Stresle Başa Çıkmanın Yolları
1. Spor
30 dakika boyunca yapılan spor sonunda vücut mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin hormonu salgılamaya başlıyor. Eğer ciddi bir sporcu geçmişiniz yoksa tipik bir Türk insanı olarak hayatınıza sporu entegre etmekte siz de en az benim kadar kötüsünüz diye tahmin ediyorum. Eh, 30 dakika gayet “dayanılabilir” bir süre. Koşabiliyorsanız koşun, basket, tenis, futbol neye ilgi duyuyorsanız ona biraz daha vakit ayırın, fitness’a gidin, hiç olmadı evde Youtube’tan takip ederek birkaç egzersiz yapın. Benim en favori kanalım “Yoga with Adriene“. Sürekli güncellenen 8-10 dakikalık videolar eşliğinde çalıştıktan sonra kendimi çoook daha iyi hissediyorum. Gerçekten stres konusunda en işe yarar yöntem spor olmalı.
2. Deep Breathing / Meditasyon
Yoga demişken nefes egzersizlerinden ve meditasyondan da bahsetmemek olmaz. Bazen sadece birkaç dakikalığına gözlerinizi kapatıp nefesinize odaklanmak ve sadece nefes alıp nefes vermek tahmin edemeyeceğiniz kadar işe yarıyor. O zaman hayatta nefes almak ve vermek dışında hiçbir şeyin önemli olmadığını anlıyorsunuz. Bence herkesin deşarj olmak için o birkaç dakikaya ihtiyacı var.
3. Yürüyüş
Sadece egzersiz amaçlı değil, tercihen güneşli güzel bir havada sakin sakin yürümek, belki biraz müzik dinlemek, güzel şeylere odaklanmak bana her zaman iyi geliyor. İstanbul çıkıp sadece yürümek için çok elverişli bir şehir değil malum, bu yüzden güzel il ve ilçelerimizden birinde yaşıyorsanız değerini bilin ve biraz yürüyerek kafa dinleyin.
4. Temizlik
Ev işleri sıkıcı görünse de yaparken insan başka hiçbir şey düşünemiyor ve kendini kaptırınca bir yerleri temizliyor olmaktan garip bir haz duyuyor. Biraz yorucu olsa da her şey bitip mis gibi kokan evimde köşeye çekildiğimde kesinlikle daha huzurlu oluyorum. Ayrıca temizlik de bir tür spor sayılmalı! Zaten 30 dakikadan da fazla sürüyor, umarım o arada vücudum endorfin salgılamayı unutmuyordur!
5. Evcil Hayvanlar
Kedilerin algıları gerçekten yüksek olsa gerek, yıllardır ne zaman kendimi kötü hissetsem Pepe hemen gelir ve yanımdan hiç ayrılmaz. Stresli olduğum zamanlarda onu sevmek bana çok iyi geliyor. Ayrıca bunun bilimsel bir dayanağı da var. Kedileri sevdiğinizde çıkardıkları sesin -torlama diyorum ben ona?- frekansının insanlar üzerinde iyileştirici ve sakinleştirici etkisi varmış gerçekten. Bu yüzden kedi sevin, sevdirin. Diğer hayvanları da tabi.
6. Yeşil Çay – Bitki Çayı
Aslında papatya çayı, anason, rezene, sarı kantaron, melisa çayı gibi çayların direkt olarak sakinleştirici etkisi var vücut üzerinde. Ama bundan ziyade çay demleme ve içme ritüelinin insanı sakinleştirdiğini düşünüyorum. Bu yüzden kendime ayırdığım en güzel zamanlardan biri yeşil çayımı alıp koltuğa kıvrıldığım, bir şeyler okuyup izlediğim zamanlar oluyor. Bu artık pazar günlerinin klasiği haline geldi benim için.
7. Aromaterapi Yağları
Lavanta yağı, yasemin yağı, bergamot yağı, limon yağı gibi yağların sakinleştirici etkileri var vücut üzerinde. Aslında en güzeli aromaterapi amaçlı satılan buhar difüzörlerine biraz damlatıp tüm odaya yayılmasını sağlamak ama henüz uygun fiyatlı bir tane bulup alamadım. Sizde de yoksa parmak uçlarınıza biraz yağ damlatıp bilek içlerinizi ve şakaklarınızı ovmanız çok iyi gelecektir. Direkt olarak koklamanızı tavsiye etmem, bağ ağrısı yaptığı gibi burun içi kuruluğa da sebep olabilir.
8. Battaniye – Kitap – Dizi
Battaniye kitap ikilisinin iyi gelmediği insan var mı yeryüzünde?? Biraz kış aktivitesi gibi gelse de hafif üşümüşken üzerime bir şey alıp, kıvrılıp kitap okumak zamanı durduruyor benim için. Çok güzel bir keyif anı bence. Büyük lüks! Aynı şekilde bir şeyler izlemek de öyle. Üniversite zamanlarımda çok stresliyken ve aslında hiç vaktim olmamasına rağmen “Yetiştirmem gereken onlarca iş var ama şu anda hiçbir şeyi düşünmeden panik yapmadan oturup bir bölüm dizi izliyorum ve sonra başlıyorum” derdim hep. Tabi onun “bir bölüm daha” sonra “bir bölüm daha” olmamasına dikkat etmek gerek. Ve insanı geren, içini sıkan diziler olmaması gerek haliyle.
9. Çizim – Yazı
Bir şeyler çizmek, özellikle düşünmeden karalamalar yapmak ya da da akla ne gelirse yazmak insanın içini boşaltması için birebir etkili bir yöntem! Ne zaman içim sıkılsa elime kağıdı kalemi alıp ya anlamsızca bir şeyler karalarım ya da aklıma gelen kelimeleri yazarım. Dışarıdan bakan biri yazdıklarımı görse beni deli sanabilir ama benim için en iyi yöntemlerden biri de bu. Sanırım bunları bir psikoterapiste göstersem güzel bir analiz yapabilirdi. Yine de hiç kimseye göstermesem daha iyi olacak:)
10. Kişisel Bakım
Kadınlar bilir, güzel bir banyo yapıp, oyalanarak hazırlanmak, vücudumuzu kremlemek, manikür yapıp oje sürmek, saçımıza şekil vermek, güzelleşmekten daha iyi hissettiren başka ne var dünyada?? Sonunda insan gerçekten daha değerli ve mutlu hissediyor -ki stresli günlerde en çok ihtiyacımız olan şey de bu.
Şimdilik bu kadar. Başka bir yazıda uzun uzun sakinleşmek için dinlediğim uygun frekanstaki ses ve müziklerden, olumlamalardan bahsedeceğim. Beklemede kalın!
Son olarak;
Nefes al… 
Yaşlanmadın, hala gençsin.
Virane değilsin, sadece “normal”sin.
Bir göz açıp kapayıncaya kadar tüm hayatın değişmiş olacak.
Ve yıllar boyunca da değişmeye devam edecek.
Keyfini çıkar.
Değerini bil.
Tüm bu yolculuk için şükret.
Yaşlanmadın, hala GENÇSİN.
Kader seni istediğin yere getirecek.
Sen sadece bekle,
Ve nefes al…
 

Paylaş
Leave a comment
Önceki Yazı Sonraki Yazı

Benzer Yazılar

Yorum Yok

Bir Yorum Bırakın